Zarobki pracowników z Ukrainy w Polsce

zarobki ukraincow

W naszym kraju z roku na rok zwiększa się liczba pracowników z Ukrainy. Na jakie zarobki mogą oni liczyć w Polsce?

Wiadomym jest, że płaca uzależniona jest zarówno od doświadczenia, jak i wykonywanego zawodu. Znacząca większość pracowników z Ukrainy zajmuje się pracami fizycznymi, nawet jeżeli są to stanowiska poniżej nabytych kwalifikacji. Równie często spotkać można się z Ukraińcami w dziedzinie gastronomii, a także pracach, które wymagają wykształcenia zawodowego. Wielu pracowników zza wschodniej granicy, którzy swobodnie władają językiem polskim mogą awansować i szukać pracy w innych firmach. W związku z nieustannym napływem rąk do pracy, płace Ukraińców stopniowo rosną.

W 2019 roku średnia stawka godzinowa dla pracowników z Ukrainy wykonujących pracę fizyczną wynosiła około 13 złotych. W porównaniu z rokiem poprzednim, odnotowano około 20% wzrost. Pomoc kuchenna z Ukrainy zarabia w naszym kraju aż cztery razy więcej niż w swojej ojczyźnie (w Polsce jest to 12 złotych, na Ukrainie – 3 złote). Pracownicy budowlani mogą z kolei liczyć na wynagrodzenie rzędu 20 złotych brutto za godzinę.

Comiesięczna wypłata na rękę w przypadku zawodów fizycznych wynosi zwykle do 3000 złotych. Wynagrodzenie dla pracowników z Ukrainy, mimo że są zatrudnieni najczęściej na stanowiskach najniższego szczebla, stopniowo zrównuje się z wypłatami dla Polaków na wyższych stanowiskach. Co więcej, coraz więcej pracodawców oferuje Ukraińcom dostęp do mediów i zakwaterowanie.