Ukrainiec znajdzie pracę w usługach

Główne wymaganie, jakie stawiane jest pracownikowi z Ukrainy to pozytywne nastawienie i chęć do pracy. Wszystkiego innego polski przedsiębiorca jest skłonny nauczyć pracownika z Ukrainy.

Nie potrzeba wysokich kwalifikacji, aby rozpocząć pracę w usługach w Polsce. Wystarczy podstawowa znajomość języka polskiego, a także bardzo dobre nastawienie, a przedsiębiorca na pewno chętnie zatrudni pracownika z Ukrainy. Mogą oni znaleźć zatrudnienie w praktycznie każdym dziale usług, m.in. na stacji benzynowej.

Ogłoszeń, typu Szukam pracownika z Ukrainy pojawia się na wielu forach bardzo dużo. Po pierwsze dlatego, że ukraiński pracownik jest poszukiwany przez polskiego przedsiębiorcę, a po drugie, ponieważ coraz więcej Ukraińców chce pracować w Polsce.

Usługi otwarte na Ukraińców

Pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy w działach sprzedaży, a także na stanowiskach kelnerów, ponieważ nie mają oni problemów z nauką języka polskiego. Ukraiński i polski są bardzo zbliżone. Przeciętny Ukrainiec potrzebuje zaledwie kilku tygodni, aby swobodnie posługiwać się językiem polskim. Wystarczy, że opanuje podstawowe zwroty, a będzie w stanie rozpocząć pracę w usługach.

Usługi to jedna z tych branż w Polsce, w której deficyt pracowników jest naprawdę bardzo duży. Dlatego nie ma co się dziwić, że pracownik z Ukrainy jest bardzo poszukiwany przez polskiego przedsiębiorcę.

Nikogo już nie dziwi, że jest obsługiwany przez osobę ze wschodnim akcentem. Ukraińców spotykamy już w sklepach, restauracjach, kawiarniach, a także na stacjach paliw. Powoli opanowują oni tę branżę.

Praca z możliwością awansu

W związku z tym, że okres wdrażanie pracownika w zakres obowiązków, jakie będzie miał do wykonania w restauracji czy sklepie jest znacznie bardziej czasochłonny niż w przypadku produkcji, pracownicy z Ukrainy zatrudniani są przede wszystkim na podstawie zezwolenia na pracę. Pracodawcom nie opłaca się szkolić pracownika, a następnie pozwolić mu po 6 miesiącach opuścić stanowisko. Mijałoby się to z celem, a tak jest, gdy pracownik z innego kraju zatrudniany jest na podstawie oświadczenia pracodawcy o chęci zatrudnienia.

Ponadto, pracownicy z Ukrainy zyskują szansę na awans w miejscu pracy. Gdy już zostaną właściwie przeszkoleni, mogą nawet ubiegać się po pewnym czasie o stanowiska menagera czy kierownika zmiany. W końcu pracują oni solidnie, angażują się w obowiązki zawodowe, dlatego są brani pod uwagę w przypadku różnego rodzaju awansów. Często lepiej sprawdzają się niż polscy pracownicy.