Praca w kopalni dla Ukraińca. Czy to możliwe?

Kopalnie obecnie przeżywają kryzys w Polsce. Coraz mniej osób chce tam pracować. Sposobem na zmniejszenie tego problemu ma być zatrudnianie Ukraińców.

Kopalnie nie są w stanie zaproponować dogodnych warunków zatrudnienia. Zwykle niskie stawki przy dużych nakładach pracy nie zachęcają do podejmowania dużego wyzwania, jakim jest praca w branży górniczej. Kopalnie zaczynają borykać się z problemem znalezienia wykwalifikowanych pracowników.

Szukam pracownika z Ukrainy do pracy w kopalni

Dziwnie brzmi takie ogłoszenie? Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w kopalni staje się jednak faktem. Coraz więcej przedsiębiorców związanych z wydobywaniem węgla przegląda aplikacje pracowników z Ukrainy chcąc zniwelować braki kadrowe w swoich firmach. Robią to zarówno publiczne przedsiębiorstwa, jak i małe, prywatne kopalnie. Pracodawcy, którzy już zatrudnili Ukraińców na stanowisku górnika są bardzo zadowoleni z ich zaangażowania. Ukraińcy są bardzo cenieni jako specjaliści w danej dziedzinie. Szybko się uczą i nie boją się ciężkiej pracy, a to jest podstawa w tej branży.

Trudno powiedzieć, czy Ukraińcy faktycznie opanują polskie kopalnie. Jednak, jeżeli sytuacja się nie zmieni, będzie to konieczność, a nie dobra wola polskich przedsiębiorców. Z powodu braku siły roboczej, będą oni musieli posiłkować się pracownikami ze wschodu.

Branże, które już otwarły się na Ukraińców

Górnictwo nie jest jedyną branżą, która już otwarła się na pracowników z Ukrainy. Pracownicy ze Wschodu mogą znaleźć zatrudnienie w Polsce w handlu, gastronomii oraz hotelarstwie. Popularne są także kosmetyczki z Ukrainy. Pracownicy z Ukrainy są bardzo dobrze widoczni w polskich restauracjach, kawiarniach, hotelach, a także innych lokalach gastronomicznych. Zajmują się obsługą klienta, a także sprzątaniem.

Szeroko otwarta na Ukraińców jest branża produkcyjna oraz budowlana. Mogą oni tam znaleźć zatrudnienie bez większego trudu.

Brak bariery językowej

Polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy, ponieważ mogą oni swobodnie posługiwać się językiem polskim już po kilku tygodniach nauki. Mogą więc ich przydzielać do mniej lub bardziej odpowiedzialnych zadań, a także do obsługi klienta. Po pół roku pobytu w Polsce, Ukrainiec mówi już płynnie po polsku, a tym samym otwierają się dla niego nowe możliwości rozwoju zawodowego, na stanowiskach średniego szczebla.

Zjawisko to pokazuje, jak szybko Ukraińcy adaptują się do panujących na polskim rynku pracy warunków. Radzą sobie u nas świetnie, dlatego są tak doceniani przez polskich przedsiębiorców i chętnie zatrudniani.