Pracowity, jak Ukrainiec? Nowa tendencja na rynku pracy

Ukrainka to termin, który na rynku pracy do tej pory kojarzył się przede wszystkim z pomocą domową, opieką dla osób starszych lub dla dzieci. Popularna była również ukraińska kosmetyczka. Ukrainiec natomiast był kojarzony przede wszystkim z pracą na budowie. Czy to obecnie się zmienia? Jak postrzegani są na rynku pracy pracownicy z Ukrainy?

Budownictwo dla Ukraińców

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w branży budowlanej jest bardzo powszechne. Zatrudniani są oni na podstawie zezwolenia na pracę lub procedury uproszczonej, czyli tzw. oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia pracownika z innego kraju. Liczba legalnie zatrudnianych w tej branży Ukraińców wzrasta z roku na rok i nic nie wskazuje na to, aby coś w tym zakresie mogło się zmienić. Nie mają oni żadnych problemów z zatrudnieniem w Polsce, ponieważ są uważani za pracowitych, ambitnych i solidnych pracowników. Firmy budowlane chcą mieć Ukraińców w swoich szeregach, ponieważ jest to dla nich gwarant, że wykonają wszystkie zlecenia na czas, i w dodatku bardzo dobrze.

Przedsiębiorcy zatrudniają budowlańców z Ukrainy na stabilnych warunkach, ponieważ potrzebują pracowników na stałe, a nie tylko w wersji sezonowej. Chcą korzystać z ich usług przez cały rok. Zapewnia im to ciągłość w przyjmowaniu zleceń i realizowaniu ich na czas.

Pracowity Ukrainiec to nie mit

Ukrainiec nie boi się pracy, dlatego jest ceniony przez polskiego przedsiębiorcę. Ma on świadomość, że jeżeli nie będzie wykonywał obowiązków, jak należy, bardzo szybko zostanie zastąpiony przez innego kandydata. Dlatego przykłada się do wypełniania wszystkich zadań. Ponadto, Ukraińcy nie boją się pracy do późnych godzin. W związku z tym, że zwykle do Polski przyjeżdżają sami, mogą spędzać w pracy dużo więcej czasu niż Polacy. Są chętni do brania nadgodzin, oczywiście odpowiednio opłacanych.

Ukraińcy są zadowoleni z zatrudnienia w Polsce, ponieważ otrzymują obecnie podobne stawki, co polscy pracownicy. W związku z tym, nie mogą narzekać, że są nierówno traktowani.

Polski rynek pracy otwarty na Ukraińców

Bez dwóch zdań, polski rynek pracy w znaczący sposób otworzył się na Ukraińców. Jest to zjawisko obserwowane nieustannie od 2016 roku. Z każdym rokiem pracowników ze Wschodu przybywa. Zasilają oni wiele polskich przedsiębiorstw, wypełniają w nich wakaty i sprawiają, że firmy coraz mniej narzekają na problemy kadrowe. Ukraińcy solidnie wykonujący swoje obowiązki są wsparciem dla polskich przedsiębiorców. Przyczyniają się do rozwoju firm i umacniania ich pozycji w branży.