W jakich branżach pracują Ukraińcy w Polsce?

Coraz więcej branż w Polsce otwiera się na pracowników z Ukrainy. Mogą oni znaleźć zatrudnienie zarówno przy prostych pracach budowlanych, jak i w specjalistycznych działach IT. Pracownik z Ukrainy jest obecnie bardzo popularny na polskim rynku pracy.

Produkcja

Wielu Ukraińców pracuje w branży produkcyjnej w Polsce. Są oni na tyle zmotywowani do pracy, że są w stanie opanować swobodne posługiwanie się językiem polskim w ciągu kilku tygodni od przyjazdu do naszego kraju. Jest to bardzo szybkie tempo, dlatego polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie widzą Ukraińców w swoich szeregach.

Salony kosmetyczne

Ukraińca kosmetyczka to już prawdziwy standard. Bardzo często można ją spotkać w polskich salonach urody. Pojawiają się także oferty od pań, które oferują usługi na czarnym rynku. Wykonują one po kosztach manicure, pedicure, regulację brwi, a także inne proste zabiegi pielęgnacyjne, głównie na stopy oraz dłonie. Takie same zadania wykonują także w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Pracują szybko, bardzo dokładnie i dbają o to, aby klienta była zadowolona z usługi. Polskie klientki bardzo chętnie zapisują się na zabiegi do ukraińskich kosmetyczek.

Kierowca taksówki

Do pracy wiezie Cię Ukrainiec? To już powszechnie spotykany widok. Wielu mężczyzn z Ukrainy znajduje zatrudnienie w firmach taksówkarskich, a także w popularnym Uberze. Szybko uczą się topografii miasta lub korzystają z systemów nawigacyjnych. Dzięki temu są w stanie dowieźć każdego klienta do wyznaczonego miejsca. Jak już zostało wspominane wcześniej, Ukraińcy w ciągu kilku tygodni są w stanie nauczyć się języka polskiego i posługują się nim w sposób płynny. W związku z tym nie będą mieli żadnych problemów z dogadaniem się z klientem.

Pracownik recepcji w hotelu

Reprezentatywną funkcję w każdym hotelu pełni recepcjonista. To on wita gości, rezerwuje noclegi, a także dba o to, aby gościowi niczego nie brakowało podczas pobytu. To z nim klient najczęściej ma kontakt podczas spędzania czasu w hotelu. Na tym ważnym stanowisku w hotelu coraz częściej znajdują zatrudnienie Ukraińcy. Są mili dla klienta, są w stanie spełnić wszystkie jego potrzeby i oczekiwania. Przy tym bardzo dobrze się prezentują.

Barman/kelner

Obsługa w restauracjach i barach musi być grzeczna, kulturalna, miła i posługiwać się przynajmniej kilkoma językami. Ukraińcy nie dość, że znają swój ojczysty język, a także język polski, to w większości płynnie posługują się także językiem rosyjskim oraz angielskim. Są idealnym kandydatami na stanowisko barmana lub kelnera.

Kasjer

Pracownicy z Ukrainy zatrudnienie mogą znaleźć także w sklepach, jako kasjerzy i sprzedawcy.