Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy – niezbędne formalności

Jakie formalności muszą przejść pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracownika z Ukrainy? Garść przydatnych informacji na ten temat – poniżej.

Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Kluczowa kwestia to uzyskanie pozwolenia na pracę u wojewody. W przypadku pracowników z Ukrainy, polski ustawodawca wprowadził tak zwaną procedurę uproszczoną. Dodatkowe ułatwienie stanowi fakt, że od 11 czerwca 2017 roku Ukraińcy nie muszą posiadać wizy, co dla pracodawcy oznacza niemałe oszczędności zarówno czasowe, jak i finansowe.

Formalności w urządzenie pracy

Ukraińcy szukający pracy w naszym kraju, muszą posiadać stosowne zezwolenie. Mogą oni jednak przekraczać granicę mają wyłącznie zarejestrowane w Urzędzie Pracy zaświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania praca cudzoziemcowi. Pracodawca jest zatem zobowiązany, aby udać się do stosownej placówki, w celu zarejestrowania takiego oświadczenie. Pisząc je, najlepiej posłużyć się gotowym, dostępnym na stronach rządowym formularzem. Zarówno złożenie, jak i zarejestrowanie wniosku jest bezpłatne.

Przekazanie oświadczenia Ukraińcowi

Po dopełnieniu formalności w urządzenie, otrzymamy stosowne oświadczenie razem z adnotacją o jego zarejestrowaniu. Ich oryginały należy przekazać Ukraińcowi – będą mu potrzebne podczas przekraczania granicy.

Podpisanie umowy z pracownikiem z Ukrainy

Zanim pracodawca dopuści pracownika do stanowiska pracy, jest zobowiązany do podpisania z nim stosownej umowy. Aktualnie w naszym kraju stawka minimalna obowiązuje tak przy stosunku pracy, jak i umowach cywilnoprawnych. Nie ma tutaj znaczenia czy pracownikiem jest cudzoziemiec.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy na podstawie umowy o pracę wiąże się również z dopełnieniem szeregu innych formalności takich, jak zgłoszenie go do ZUS-u, skierowanie na badania lekarskie i kurs BHP oraz zapoznanie z regulaminem pracy.

Jak długo pracownik z Ukrainy może wykonywać pracę?

Ukrainiec posiadający zarejestrowane oświadczenie może pracować na terenie Polski nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku. Pracodawca, który chciałby wydłużyć ten okres, po upływie 3 miesięcy może wystąpić do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę. Zezwolenie typu A jest wydawane na 3 lata. W przypadku Ukraińców nie przeprowadza się tak zwanego rynku pracy, czyli nie bada się, czy dany pracodawca będzie w stanie zaspokoić swoje potrzeby kadrowe w oparciu o lokalny rynek pracy.