Co wyróżnia pracowników z Ukrainy?

Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników to bolączka wielu firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na szukanie ich wśród obywateli innych Państw takich, jak chociażby Ukraina. Czym tacy pracownicy wyróżniają się wśród pracowników innych narodowości?

Wielu polskich pracowników opuszcza granice naszego kraju w poszukiwaniu lepiej płatnego zatrudnienia, co sprawia, że na rodzimym rynku brakuje osób o stosownych kwalifikacjach. Aby zapełnić luki, przedsiębiorcy są zmuszeni do poszukiwania pracowników spośród obcokrajowców. Warto wspomnieć tutaj chociażby o Ukraińcach, którzy chętnie decydują się na podjęcie pracy za oferowaną im płacę. Warto tu wspomnieć o tym, że na Ukrainie bezrobocie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, jej mieszkańcy borykają się z niekorzystną sytuacją polityczną i demograficzną, co odbija się na ich możliwościach zarobkowych.

Jak pokazują statystyki, do Polski przyjeżdża najwięcej pracowników płci męskiej w wieku około 33 lat. Większość z nich posiada wykształcenie średnie, prawie 40% – wyższe, a poniżej 10% – zawodowe, co pozwala na stwierdzenie, że znaczący ich odsetek dysponuje pożądanymi kwalifikacjami, niczym nie różniącymi się od tych, które posiadają Polacy.

Czym wyróżniają się pracownicy z Ukrainy? Pierwsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to poszanowanie pracy. Bardzo dużą uwagę przykładają oni do etyki pracy i doceniają ich wartość. Jako że niezwykle ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa i komfortu, w pracy odznaczają się dużym zaangażowaniem i wysoką motywacją. Wyraźnie da się zaobserwować tendencję, zgodnie z którą w firmach zatrudniających pracowników z Ukrainy, rotacja jest znacznie mniejsza.

Podsumowując, pracownicy z Ukrainy to bardzo kompetentne osoby, które są w stanie rozwiązać problem niedoborów w polskich przedsiębiorstwach.