Dlaczego pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają do Polski?

Z roku na rok, coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do naszego kraju za chlebem. Co sprawia, że Polska jest dla nich tak atrakcyjnym miejscem do pracy?

Wynagrodzenie

Główna motywacja mieszkańców Ukrainy do przyjazdu do pracy w Polsce jest chęć zarobienia dużej ilości pieniędzy. Miejsc pracy w ich ojczyźnie, owszem, jest wiele i to niemalże w każdej pracy. Problemem są jednak niskie zarobki. Przykładowo, doświadczona księgowa otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 800 złotych miesięcznie, a pracownik produkcyjny – zaledwie 200 złotych. Jak zatem łatwo policzyć, pracownicy z Ukrainy są w stanie zarobić w naszym kraju nawet 10 razy więcej.

Legalne zatrudnienie

Zapewne nie wszyscy z nas zdają sobie z tego sprawę, lecz na Ukrainie korupcja jest na porządku dziennym. Zapłacić tam trzeba za wszystko, łącznie z rezerwacją kolejki w urzędzie. Trudno się zatem dziwić, że Ukraińcy czują się w naszym kraju bezpiecznie – są bowiem traktowani zgodnie z prawem i mają dostęp do pełnych świadczeń socjalnych oraz ubezpieczenia.

Wypełnienie luki na rynku pracy

Pracownicy z Ukrainy są świadomi tego, ilu pracowników potrzebuje polski rynek pracy, by zaspokoić potrzeby kadrowe w wielu branżach. Warto uświadomić sobie fakt, że nie zabierają oni miejsc pracy Polakom – zwykle szukają oni bowiem prac produkcyjnych oraz takich, których podejmują się polscy pracownicy ze względu na zbyt niskie zarobki.