Zatrudnianie pracownika na czarno. Jakie konsekwencje Ci grożą?

Pracownik z Ukrainy zatrudniony nielegalnie może przysporzyć Ci wielu kłopotów. Zanim to zrobisz, zastanów się, czy warto.

W związku z tym, że do Polski obecnie przybywa coraz więcej cudzoziemców z Ukrainy, zauważalny jest proceder zatrudniania pracowników „na czarno”. Pracodawcy robią to, nie zdając sobie z prawy z konsekwencji, jakie im grożą. Szacuje się, że zatrudnionych bez umów jest obecnie ponad 100 tysięcy cudzoziemców. Oczywiście są to jedynie szacunkowe dane. Przypuszcza się, że szara strefa jest jeszcze większa.

Kiedy można mówić o nielegalnym zatrudnianiu cudzoziemca?

O nielegalnym zatrudnianiu pracownika z zagranicy można mówić wtedy, gdy nie posiada on uprawnień do wykonywania pracy, czyli nie ma ważnej wizy lub dokumentów potwierdzających jego prawo do pobytu w Polsce.

Kontrola przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca może spodziewać się kontroli ze strony Straży Granicznej lub Państwowej Inspekcji Pracy. Podczas takiej kontroli, sprawdzana jest legalność pobytu cudzoziemców, a także legalność zatrudnienia. Pracodawca odpowiedzialny jest więc za dwie kwestie:

  • legalne zatrudnienie pracownika na warunkach określonych w przepisach,
  • zatrudnienie osoby, która ma pozwolenie na pobyt w Polsce.

Co może grozić za nielegalne zatrudnienie cudzoziemcy?

O tym, jaka kara grozi przedsiębiorcy zatrudniającego cudzoziemca na nielegalnych warunkach mówi art. 120 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wynika z niego, że przedsiębiorca może zapłacić grzywnę od 1000 do 30 000 zł.

Karze podlega nie tylko przedsiębiorca, ale także cudzoziemiec. Mówi o tym art.120 ust 2. Osoba nielegalnie wykonująca pracę na terenie Polski musi liczyć się z karą grzywny nie mniejszą niż 1000 zł.

Analizując dokładnie powyższą ustawę, można znaleźć jeszcze wiele przypadków, w których przedsiębiorca lub cudzoziemca mogą zostać ukarani za niedopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem oraz pobytem w Polsce.

Jak widać, kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców są surowe i w wielu przypadkach mogą być dotkliwe dla budżetu firmy. Lepiej więc przestrzegać przepisów.

Kto nie podlega karom określonym w art.120 ust. 1?

Osoby, które spełniły poniższe warunki, mogą uniknąć kary grzywny, o której mowa w art.120 ust.1.:

  • wypełniły obowiązki dotyczące pobrania od cudzoziemcy ważnych dokumentów uprawniających do jego pobytu w Polsce; przechowywały kopię dokumentów pobytowych cudzoziemcy,
  • zgłosiły cudzoziemca do ubezpieczenia społecznego, jeżeli był to warunek konieczny określony w przepisach związanych z zawarciem umowy o pracę.