Bariery, na jakie napotykają Ukraińcy w szukaniu zatrudnienia w Polsce

Pracownicy z Ukrainy są bardzo doceniani na polskim rynku pracy, ponieważ są równie, a czasem nawet bardziej pracowici niż Polacy. Nie oznacza to jednak, że ich droga do znalezienia zatrudnienia jest usłana różami. Spotykają się z wieloma trudnościami w tym zakresie.

Ukraińcy zatrudniani są w wielu polskich firmach. Znajdują zatrudnienie także w korporacjach międzynarodowych. Szybko się uczą. W ciągu kilku tygodni są w stanie nauczyć się swobodnego posługiwania językiem polskim, co ułatwia im wypełnianie obowiązków zawodowych. Coraz więcej pracodawców przyjmuje ich na stanowiska wymagające kontaktu z klientem.

Stanowiska kierownicze nie dla Ukraińców

W Polsce Ukraińcy zajmują przeważnie stanowiska na najwyższym szczeblu. Pracodawcy bardzo często zakładają, że zatrudnienie pracownika z Ukrainy na wyższym szczeblu wiązałoby się ze znacznie większymi komplikacjami. Tutaj już nie wystarczy podstawowa znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym. Pracownik musi władać płynnie językiem polskim, a taka nauka zajmuje zwykle pół roku. Dla pracodawcy jest to zbyt długi okres oczekiwania oraz zbyt wysokie ryzyko finansowe. Żaden pracodawca nie ma pewność, że pracownik, w jakiego zainwestuje czas i pieniądze, będzie wiązał swoją całą przyszłość z tą firmą. Może okazać się, że po zdobyciu nowych kwalifikacji odejdzie do innego przedsiębiorstwa, w którym zaproponowane zostaną mu lepsze warunki zatrudnienia.

Niższe stawki dla Ukraińców

Ukrainiec zarabia w naszym kraju przeciętnie 10% mniej od Polaka. Dotyczy to zatrudnienia na tym samym stanowisku i wypełniania tego samego zakresu obowiązków. Jednak dla wielu obcokrajowców to nadal atrakcyjna forma zatrudnienia, z której korzystają bez wahania. Są w stanie w Polsce zarobić i tak więcej niż u siebie w kraju. Trzeba jednocześnie podkreślić, że dysproporcja wynikająca ze stawek między Ukraińcami i Polakami maleje. Wielu polskich przedsiębiorców coraz bardziej ceni pracowników z Ukrainy. Można powiedzieć, że obecnie nawet obserwowany jest trend, że wielu Ukraińców nie chce już pracować za najniższe stawki i oczekuje od pracodawcy znacznie wyższego wynagrodzenia. Statystycznie Ukrainiec może liczyć na miesięczny zarobek około 2200 zł na rękę, chociaż marzeniem wielu z nich jest to, aby dostawać przynajmniej 3000 zł netto.

Powszechnie wiadomo, że Ukraińcy są imigrantami ekonomicznymi. W związku z tym, Polskę traktują jako naturalne źródło zarabiania pieniędzy, które będą w stanie zapewnić im godne, spokojne życie zarówno tutaj, jak i po powrocie na Ukrainę.